Skąd się bierze zwyczaj dawania prezentów?

Na święta, mikołajki, z okazji urodzin, w dniu ważnej rocznicy – okazji w ciągu roku nie brakuje. I bez konkretnej przyczyny zdarza nam się przyjmować podarunki. Skąd w ogóle wziął się zwyczaj dawania prezentów? Historię o biskupie Mikołaju zna jeszcze z czasów szkolnych większość z nas, a jak na ten temat patrzą współcześni psychologowie?

Jedno słowo wystarczy

“Dziękuję” połączone z uśmiechem osoby obdarowanej sprawia, że zwyczaj dawania prezentów wydaje się jedną z prostszych form poprawy samopoczucia. W momencie przekazywania podarunku zwiększa się nasze poczucie szczęścia. W mózgu wytwarza się wówczas oksytocyna, czyli nagroda od organizmu za kupienie upominku. Pogłębiają się także nasze relacje z członkami rodziny, przyjaciółmi czy współpracownikami – zwłaszcza, jeśli prezenty nawiązują do pasji lub są pretekstem do wspólnego spędzenia czasu, np. bilety do teatru albo na mecz ulubionej drużyny.

 

Grudniowe tradycje zakorzenione w historii Kościoła

Zwyczaj dawania prezentów w naszym społeczeństwie kojarzy się przede wszystkim z mikołajkami i Bożym Narodzeniem. Tradycje te mają swe korzenie w historii. Jedni wskazują na postaci Trzech Króli, którzy według przekazów biblijnych obdarowali Dzieciątko w Betlejem. Ich śladem podążano już w XIII wieku. Do dziś Hiszpanie pozostawali zwyczaj wręczania na dzień 6 stycznia właśnie. Inni natomiast w kwestii dawania upominków powołują się na św. Mikołaja, biskupa z Miry, który na przełomie III i IV w. wspierał najuboższych, zostawiając im niespodziewane podarki.

 

Zestawy dla bliskich lub dla pracowników

Zwyczaj dawania prezentów jest również mile widziany w środowisku pracy. Rocznica powstania firmy czy Boże Narodzenie to doskonały pretekst, by materialnie wyrazić wdzięczność za trud wkładany w rozwój przedsiębiorstwa. Z podarunków na pewno ucieszą się także klienci. Z przyjemnością zajmiemy się stworzeniem zestawów dla twojego zespołu. Zawartość boxu uzależniona jest od branży i budżetu – chętnie przedstawimy ci nasze propozycje!

Autor tekstu: Adrianna Ludwig

Tagi

Udostępnij

Przeczytaj również

20

wrzesień

Jak celebrować momenty?

Codzienność kojarzy nam się z czymś powszednim i powtarzalnym. Z reguły każdy dzień roboczy wygląda u nas prawie identycznie. Poranna kawa wypita w biegu, pośpieszne śniadanie w towarzystwie smartfonu, po 8 godzinach pracy domowe obowiązki, a na koniec dnia oglądanie telewizji -  to atrybuty dzisiejszego społeczeństwa. Warto przełamać tą rutynę, uprzyjemnić i urozmaicić sobie dzień małymi przyjemnościami. Szukaj nawet małych okazji by celebrować momenty.