Jak celebrować momenty?

Codzienność kojarzy nam się z czymś powszednim i powtarzalnym. Z reguły każdy dzień roboczy wygląda u nas prawie identycznie. Poranna kawa wypita w biegu, pośpieszne śniadanie w towarzystwie smartfonu, po 8 godzinach pracy domowe obowiązki, a na koniec dnia oglądanie telewizji -  to atrybuty dzisiejszego społeczeństwa. Warto przełamać tą rutynę, uprzyjemnić i urozmaicić sobie dzień małymi przyjemnościami. Szukaj nawet małych okazji by celebrować momenty.

Co to znaczy celebrować?

Słowo celebrować oznacza robić coś szczególnie uroczyście, sprawiać by chwile stawały się bardziej specjalne i wyjątkowe niż zazwyczaj. Na co dzień często skupiamy się na planowaniu przyszłości oraz realizacji kolejnych zadań z listy „do zrobienia”. Zaniedbujemy rozkoszowanie się danym momentem, tym co jest tu i teraz. Wplatanie w codzienność drobnych rytuałów, małych przyjemności i kreowanie pięknych chwil, sprawi, że nasze życie nabierze rumieńców.

 

Jak celebrować momenty?

Celebrować momenty można na wiele sposobów. Nie musi to być, ani bardzo kosztowne, ani wymagać skomplikowanych czynności. Można celebrować proste chwile takie jak picie herbaty z uwagą, ale także święta i ważne wydarzenia w naszym życiu jak np. rocznica czy zdanie egzaminu.

Pomysły na celebrowanie momentów

Zrób sobie aromatyczną herbatę np. kwitnącą. Czekaj cierpliwie, aż się zaparzy. Następnie usiądź wygodnie w fotelu, rozkoszuj się jej smakiem i zapachem. Niech nic Ci nie przeszkadza.

Przygotuj coś nieoczywistego w kuchni: egzotycznego drinka, azjatycką potrawę, udekoruj danie płatkami kwiatów, przyrządź kolację w stylu włoskim i spraw by wieczór stał się wyjątkowy.

Zadbaj o czas dla siebie: zapal aromatyczną świecę, zaparz gorące kakao, usiądź wygodnie pod kocem i przeczytaj ulubioną książkę.

Udaj się na spacer do najbliższego parku. Obserwuj drzewa, zwierzęta, przyrodę, przechodzących ludzi. Łap promienie słońca. Oddychaj głęboko. Bądź tu i teraz.

Włącz wyciszającą muzykę i zrób sobie pielęgnację wieczorną: zmyj dokładnie makijaż, nałóż nawilżającą maseczkę, nałóż balsam na swoje ciało – celebruj fakt, że ono Ci służy.

Przyjaciółka dostała awans? Zrób jej niespodziankę, zaproś do siebie, otwórz prosecco i przygotuj deskę serów. Celebruj sukces!

Będąc w związku warto planować celebrowanie wspólnych chwil. Zaplanuj randkę w nietypowym miejscu lub po prostu w domu. Przygotujcie wspólnie śródziemnomorską kolację, kosztujcie ją patrząc sobie w oczy rozmawiając o marzeniach i planach.

Czy celebrowanie momentów jest trudne?

Celebrowania momentów można łatwo się nauczyć, a najlepiej planować sobie takie przyjemności w kalendarzu. Takie chwile uczą nas przeżywać nasze życie głębiej i z większą satysfakcją. Otwórz się na wrażenia zmysłowe, rozkoszuj się zapachami, smakiem, dotykiem. Daj myślom płynąć. Ciesz się tym co masz i jakimi ludźmi się otaczasz. Poczuj wdzięczność. Pobądź w swoich emocjach i uczuciach. Kreuj samodzielnie wyjątkowe chwile. Kolekcjonuj je jak zdjęcia, które w przyszłości będziesz wspominać z łezką w oku i radością w sercu.

Autor tekstu: Adrianna Ludwig

Tagi

Udostępnij

Przeczytaj również

1

marzec

Skąd się bierze zwyczaj dawania prezentów?

Na święta, mikołajki, z okazji urodzin, w dniu ważnej rocznicy – okazji w ciągu roku nie brakuje. I bez konkretnej przyczyny zdarza nam się przyjmować podarunki. Skąd w ogóle wziął się zwyczaj dawania prezentów? Historię o biskupie Mikołaju zna jeszcze z czasów szkolnych większość z nas, a jak na ten temat patrzą współcześni psychologowie?